Work-life balance
27. 5. 2014
Toto vylaďění je velmi individuální proces, který se odvíjí od potřeb, preferencí a životní situace každého člověka – ať už se jedná o péči o osobu blízkou, naše koníčky, sociální angažovanost, nebo čas strávený s rodinou.
Pro zaměstnavatele se pak jedná o opatření, která vedou k udržení kvalitní pracovní síly, zefektivnění pracovního výkonu, zvýšení motivace zaměstnanců a ke snižování nákladů na lidské zdroje.
Toto jsou definice, které si můžeme najít kdekoliv na internetu, ovšem jaká je realita? Jsou firmy ochotné akceptovat tento fakt, tj. požadavek zaměstnance vyladit osobní a pracovní život? Osobně na tento problém nahlížím z pohledu maminky dvou malých dětí – vím nakolik těžké je zkoordinovat práci a péči o rodinu. Na druhou stranu také vím, a nejen z vlastní zkušenosti, že právě matky malých dětí jsou skvělé manažerky a velice chtějí po svém návratu z mateřské dovolené dokázat svojí kvalitu a pracovní motivovanost. Mnohdy však narážíme na to, že zaměstnavatel toto sladění dvou rovin zkrátka neumožní – a to je velká škoda. Oproti sociálně vyspělejším státům jsou u nás v tomto ohledu ještě velké rezervy. Ovšem nutno dodat, že většině mých souputnic na poli mateřském se návrat do zaměstnání podařil, ať už s pomocí příbuzenstva nebo za podpory zaměstnavatele… že by se blýskalo na lepší časy? Jak to vnímáte Vy – maminky, vracející se do pracovního procesu?
Tímto bych chtěla poděkovat vedení společnosti R4U za neobyčejně vstřícný postoj k maminkám, které se starají o budoucí daňové poplatníky – za možnost zkrácených úvazků, práce z domova, individuální přístup k akutním problémům atd. Vláďo a Terezo, děkuji moc za Váš (v dnešní době bohužel stále ještě poměrně vzácný) přístup!